KontaktNapište námFacebook češtinaEnglish

Divadlo ALFA - Novinky

26. 4. 2019

Divadlo Máj Praha v ALFĚ

V neděli 5. května v 18 hodin v Divadle ALFA vystoupí Divadlo Máj Praha s inscenací Její pastorkyňa.

Lístky jsou v prodeji na plzenskavstupenka.cz

Divadlo Máj Praha v ALFĚ
29. 3. 2019

15.4. - Večení představení Kde domov můj

15. 4. v 19:00 reprízujeme Kde domov můj. Nenechte si ho ujít!

Projděte si historii ČR a Plzně za posledních 100 let v 70 minutách!

 

Tomáš Jarkovský, Jakub Vašíček

Kde domov můj?

Český národ a jeho dějinné poslání, bylo jako u okolních národů mít se dobře. (Ferdinand Peroutka)

Režie Jakub Vašíček j.h.
Výprava scéna: Kamil Bělohlávek j.h., kostýmy: Tereza Venclová Vašíčková
Dramaturgie Tomáš Jarkovský j.h., Petra Kosová
Hudba Daniel Čámský
Scénář Tomáš Jarkovský, Jakub Vašíček
Hrají Andrea Ballayová, Martin Sádlo Bartůšek, Petr Borovský, Daniel Čámský, Martina J. Hartmannová, Bob Holý, Josef Jelínek, Robert Kroupar, Blanka Josephová-Luňáková, Lenka Válková Lupínková, Radka Mašková, Marie Mrázková, Matěj Siegl, Petr Vydarený
 

Vstupenky na představení si můžete online koupit na portálu Plzeňská vstupenka.

 

15.4. - Večení představení Kde domov můj
7. 9. 2018

Zrušené představení

21. prosince, se z provozních důvodů ruší představení Otesánek v 10:30 (v 9:00 se normálně hraje). Děkujeme za pochopení.

 

Zrušené představení
12. 7. 2018

Politika Divadla ALFA při zpracovávání osobních údajů

Politika Divadla ALFA při zpracovávání osobních údajů
29. 5. 2018

33.Skupova Plzeň bude v termínu 13.-17.6.2018

Od 13. - 17. června 2018 proběhne v Plzni již 33. ročník festivalu Skupova Plzeň.

Informace o všech představeních, festivalu a vstupenkách naleznete na webových stránkách www.skupovaplzen.cz 

Těšíme se na Vás

Divadlo Alfa

 

33.Skupova Plzeň bude v termínu 13.-17.6.2018
8. 1. 2018

Tři siláci na silnici. Pohádková komedie o tom, že síla není vše a že táhnout za jeden provaz se vyplatí.

 

V pondělí 5. února od 19:00 se na vás těšíme na představení Tři siláci na silnici. 

 

V pohádkách je číslo tři odjakživa jedničkou. Král mívá tři dcery, zkoušky princů mívají tři úkoly a Děd Vševěd míval o tři zlaté vlasy více, nežli potkal Plaváčka.

Tři jsou i hrdinové naší nové inscenace. A co víc, jsou bratři, jak se patří! Jsou to totiž náramní siláci. Jenomže doposud svou sílu před okolním světem tak trochu ukrývali. Celý svůj dosavadní život totiž strávili doma. Doma u maminky.

Ta se o ně starala, prala jim, uklízela a báječně jim vyvářela. Tři bratři si žili, no jako ta prasátka v žitě. A ne a ne opustit rodné hnízdo. Jenže jednoho dne už jejich mámě došla trpělivost. Řekla jim, že musí vyrazit do světa. Na zkušenou. Když už jsou jednou tři bratři, jako z pohádky, tak se to od nich tak nějak očekává.

A jak už to tak v pohádkách bývá, napekla jim na cestu buchty a dala jim také několik rad. Nejdůležitější byla samozřejmě rada třetí a poslední: „Nezapomeňte, že nejsilnější budete pouze tehdy, když své síly spojíte!“ Jenže právě tuhle radu tři bratři nejspíše na odchodu neslyšeli, anebo jí neporozuměli. Protože sotva paty z domu vytáhli, okamžitě se každý vydal jiným směrem. Trvalo pak ještě nějaký čas, než se jejich cesty opět spojily a oni konečně pochopili, že společně se to lépe táhne.

Pohádkovou komedii pro celou rodinu o tom, že síla není vše a že táhnout za jeden provaz se vyplatí, píše pro naše divadlo liberecký dramatik Vítek Peřina, který s ALFOU spolupracoval už vícekrát, například je autorem her James Blond (premiéra 2009), Otesánek (premiéra 2013) a dalších. I tentokráte se jeho textu ujme kmenový režisér divadla, Tomáš Dvořák.

 

Vstupenky k dispozici zde: https://rezervace.plzenskavstupenka.cz/mrs-plzen/standard/hall/index/129252?

Tři siláci na silnici. Pohádková komedie o tom, že síla není vše a že táhnout za jeden provaz se vyplatí.
7. 12. 2017

Pokladna Divadla Alfa bude 27.- 29.12.2017 uzavřena

Pokladna Divadla Alfa bude ve dnech 27.-29.12. uzavřena. Dne 30.12.2017 bude pokladna otevřena hodninu před představením.

Pokladna Divadla Alfa bude 27.- 29.12.2017 uzavřena
5. 10. 2017

Změna večerního hosta

18.12.2017 Macbeth místo Báby

18.12.2017 uvedeme představení Macbeth místo plánovaného představení Báby v produkci Divadla Na zábradlí. 

Omlouváme se za případné komplikace způsobené změnou titulu v důsledku zdravotních potíží. 

Vydané vstupenky jsou stále platné, nebo je lze vrátit do 31.10.2017 v místě nákupu. 

Změna večerního hosta
5. 10. 2017

Přidaná sobotní pohádka

MOMOTARÓ 11. listopadu, tradiční japonský příběh

 

Momotaró       

Loutková inscenace s živou hudbou, beze slov

Momotaró je tradiční japonský příběh. Stejně jako naše představení vypráví příběh sirotka, kterého jednoho dne z vody vyloví bezdětný pár. Připluje schovaný v broskvi, japonsky momo. Odtud dostane i své jméno – Momotaró. Když vyroste, vydává se bojovat s démony, kteří sídlí na dalekém ostrově. Cestou potkává své spojence a přátele, kraba, úhoře a velrybu. Momotaró s jejich pomocí démona přemůže a vrací se domů za svými rodiči.

Inscenace vznikla jako semestrální/absolventská práce studentů Katedry alternativního a loutkového divadla DAMU v Praze

Více...

 

Přidaná sobotní pohádka
1. 9. 2017

ZAHÁJENÍ SEZONY

Chystáme pro Vás pět premiér, hlavním hrdinou nové sezony bude Kašpárek, který se objeví hned ve dvou z nich.

Divadlo Alfa chystá pět premiér, hlavním hrdinou nové sezony bude Kašpárek, který se objeví hned ve dvou z nich. Plzeňské divadelníky čeká také účast na řadě prestižních festivalů u nás i v zahraničí, Alfa se na podzim vydá mimo jiné do Dánska nebo do Spojených arabských emirátů. V nové sezoně bude oceněna významná osobnost českého loutkářství - emeritní dramaturg Divadla Alfa Pavel Vašíček, který získá Uměleckou cenu města Plzně za celoživotní dílo. Na diváky čeká zrekonstruovaný hlavní sál, jehož sedačky, koberce i stěny jsou nově laděny do modré barvy.

 

Sezona 2017/18

Divadlo Alfa připravuje sezonu, která kombinuje klasiku a experiment. Nasazuje klasické loutkové pohádky a komedie (Kašpárek a mumie, Tajemný hrad v Karpatech, Umanutá princezna) a současně chystá náročné autorské projekty (Panika v muzeu, Panská farma), které vznikají méně obvyklými a experimentálními cestami. „Tuto sezonu experimentujeme s Kašpárkem - klasickým loutkovým hrdinou mnoha generací. Jeho schopnosti oslovit dnešní dětské publikum prověříme hned dvěma inscenacemi. Věříme, že návrat Kašpárka na scénu potvrdí jeho nestárnoucí kvality a také jeho životnost v současném loutkovém divadle. Zároveň chceme vrátit Kašpárka do repertoáru na oslavu jeho revolučního kolegy, který v Plzni sehrál klíčovou roli na podzim roku 1918,“ připomíná ředitel Divadla Alfa Jakub Hora.

Kašpárek a mumie

premiéra 9. října 2017

Kašpárek bude hlavním hrdinou v první premiéře sezony, která se v těchto dnech začíná zkoušet. Hru současného brněnského autora Jiřího Skovajsy Kašpárek a mumie upravil emeritní dramaturg Divadla Alfa Pavel Vašíček, který citlivě propojil příběh s plzeňským prostředím. Kašpárek se v Alfě neobjevuje poprvé, zavítal sem na přelomu tisíciletí v inscenacích, určených spíše mládeži a dospělým (Jeminkote, Psohlavci!, Don Šajn a Johanes doktor Faust). Před deseti lety uvedlo Divadlo Alfa s úspěchem Skovajsovu hru Kašpárek a indiáni a nyní se diváci mohou těšit na její volné pokračování. Malé diváky čeká Kašpárkovo veselé dobrodružství, v němž se opět setkají nejen s Kašpárkem a Škrholovými, ale i s trojicí českých vodníků, tajemnou mumií egyptského faraona a také s velbloudářem Kásimem a jeho velbloudem Pepou, který své jméno získal v Plzni… Inscenace je určena dětem z mateřských škol a 1. a 2. tříd základní školy – a také pro rodiny s dětmi. Režisérem je Tomáš Dvořák, autorem scény Ivan Nesveda, texty písní napsala Blanka Josephová-Luňáková a hudbu složil Michal Vaniš j.h.

Další premiéry sezony 2017/18

A Kašpárkova jízda bude pokračovat! V prosinci se představí v projektu s názvem Panika v muzeu, do kterého přizvalo Divadlo Alfa divadelníky z francouzsko-českého souboru La Pendue.

Milovníci Julese Vernea a filmové komedie Tajemný hrad v Karpatech se mohou těšit na loutkovou variaci na dané téma. Autorem hry je liberecký dramatik a dramaturg Vít Peřina.

Pro druhý stupeň základní školy, středoškoláky a také pro dospělé je určen titul Panská farma, který připravuje na květen příštího roku kolektiv tvůrců společně s herci na motivy známé předlohy George Orwella Zvířecí farma.

Líbezná princeznička, zakletý princ, starosvětský pan král, tajemná mořská víla, potrhlí muzikanti a stařičký sluha ….  ti všichni vystupují v komorní loutkové hříčce Umanutá princezna, která je nejnovější dramatizací tradiční italské pohádky „Princ krab“.

Velkou událostí sezony bude v červnu 33. ročník festivalu Skupova Plzeň (13. – 17. 6. 2018). Jeho přípravy už dávno začaly, dramaturgie bedlivě sleduje a oslovuje tvůrce zahraniční i domácí. Festival vedle divadelních sálů zavítá také do centra Plzně a připraví program pod širým nebem.

Cenu za celoživotní dílo získá u příležitosti svých letošních 70. narozenin emeritní dramaturg Divadla Alfa Pavel Vašíček.

Pavel Vašíček patří k mimořádným osobnostem kulturního života Plzně a českého loutkářství, které je nově součástí světového kulturního dědictví UNESCO. Za svůj život spolupracoval jako režisér a dramaturg na desítkách inscenací, je autorem mnoha původních dramatizací a divadelních adaptací, za svou práci získal mnoho ocenění. Působil jako pedagog KALD DAMU, šéfredaktor časopisu Loutkář, spolupracoval s dabingem, Československou televizí a rozhlasem. Také pro Český rozhlas Plzeň připravil několik pořadů o plzeňském loutkářství. Podílel se na řadě výstav zaměřených na daný obor, naposledy letos v dubnu k výročí Josefa Skupy. Je spoluautorem několika publikací, především „Plzeňského loutkářství“. Kniha jako první – a zatím jako jediná – podrobně zpracovává významný fenomén, který je značkou města Plzně podobně jako pivo nebo Škodovka. Do Plzně nastoupil Pavel Vašíček jako režisér a dramaturg v roce 1982. Letos slaví sedmdesáté narozeniny a to je příležitost ocenit jeho mimořádnou a dlouholetou práci. Ta ostatně neustává: Pavel Vašíček i nadále spolupracuje s Divadlem Alfa a jako jeden z mála badatelů se věnuje jedinečnému oboru bytostně spjatému s městem Plzeň.

Podzim v Divadle Alfa – festivaly a zájezdy

Podzimní účast na festivalech zahájí Alfa doma v Plzni 14. 9., kdy uvede na Mezinárodním festivalu Divadlo inscenaci Gazdina roba. Nejnovější počin, červnovou motorkářskou loutkovou road-movie Tři siláci na silnici, si vybrali do programu pořadatelé prestižních festivalů Spectaculo Interesse v Ostravě (říjen 2017) a Přelet nad loutkářským hnízdem v Praze (listopad 2017).

Divadlo Alfa se připravuje také na řadu zahraničních zájezdů. V září uvede legendární Tři mušketýry na festivalu loutkového divadla ve Frankfurtu nad Odrou a hned poté vyráží plzeňští loutkáři prezentovat české loutkové divadlo do Spojených arabských emirátů. V listopadu čeká Alfu hostování na jednom z nejprestižnějších evropských festivalů loutkového a alternativního divadla v dánském Silkeborgu. V jednání jsou dále prosincové hostování v Japonsku, účast na prestižním festivalu v polském městě Bielsko-Biala a měsíční asijské turné v létě, které zahrnuje cestu po všech japonských ostrovech a hostování na Tchaj-wanu. Letos podruhé a po velkém loňském úspěchu se Divadlo Alfa zapojí 18. listopadu do akce Noc divadel.

I v nadcházející sezoně zve Alfa do svého programu zajímavé hosty, a to pro děti i dospělé. Nebudou chybět inscenace Dejvického divadla, Divadla Na Zábradlí nebo Divadla Pod Palmovkou, pro děti přijede zahrát Studio Damúza, Buchty a loutky, Naivní divadlo Liberec nebo Divadlo DRAK.

Rekonstrukce sálu

V létě proběhla plánovaná rekonstrukce a úprava hlavního sálu Divadla Alfa. Návštěvníci se mohou těšit na nový „modrý“ design, přičemž rekonstrukce zahrnuje nové sedačky, nové osvětlení sálu, malby stěn, nové koberce a úpravy podlah. Autorem návrhu je architekt Miroslav Vavřina, který připravoval mimo jiné výstavu Ateliér Jiřího Trnky v Plzni.

Vstupenka do Divadla ALFA platí i v nové sezoně jako jízdenka MHD v Plzni.

 

ALFA-fb-2017

ZAHÁJENÍ SEZONY
Strana 1 z 2