KontaktNapište námFacebook češtinaEnglish

Divadlo ALFA - Novinky

8. 6. 2017

Změna v programu

21. a 22. 6. bude změna programu!

  • ve středu 21.6.2017 v 09:00 a 11:00 budeme místo Čert tě věm! hrát Spadla klec aneb První případ podporučíka Vitáska.
  • ve čtvrtek 22.6.2017 v 09:00 rušíme představení 

 

Omlouváme se za případné komplikace.

Změna v programu
7. 6. 2017

Divadlo ALFA na festivalech

Divadlo Alfa jede na domácí i zahraniční festivaly.

Sezona festivalů je v plném proudu a Dvadlo Alfa bude účastníkem na těchto místech:

15. - 16. 6. 2017     Mateřinka (CZ) - Liberec - Kolíbá se velryba

24. 6. 2017              Bialystok (PL) - Cha cha cha aneb CHArlie CHAplin a jiná CHÁska

29. 6. 2017              Divadlo evropských regionů (CZ) - Hradec Králové - Pohádky ovčí babičky

2. 7. 2017                Loutkářká Chrudim (CZ) - Chrudim - Cesta do středu Země (Sopouchem Milešovky)

Divadlo ALFA na festivalech
7. 6. 2017

Premiéra Tři siláci

Máme novou hru v repertoáru. Tři siláci na silnici.

26. května jsme slavnostně uvedli premiéru Tři siláci na silnici.  

"Pohádková komedie o tom, že síla není vše a že táhnout za jeden provaz se vyplatí."

Premiéra Tři siláci
10. 3. 2017

Výstava Vánoční balada

Otevřeli jsme výstavu loutek a dekorací z filmu Vánoční balada ve foyer Divadla Alfa.

 

 

Vánoční balada v Alfě

výstava loutek a dekorací z filmu Vánoční balada

foyer Divadla Alfa, Rokycanská 7, Plzeň

Třebaže čas Vánoc je již za námi, jeden neotřelý pohled na sváteční časy představuje ve foyer plzeňské Divadlo Alfa. Malí i velcí návštěvníci zde mohou od března vidět pozoruhodnou výstavu dekorací z animovaného filmu Vánoční balada.

Tento postapokalyptický animovaný snímek režiséra Michala Žabky je natočen podle posledního scénáře Břetislava Pojara, kterého si mnozí diváci pamatují díky jeho kultovnímu animovaného seriálu Pojďte pane, budeme si hrát.

Vánoční balada je krátký animovaný příběh mocného kouzla dětské hry, která bourá hradby nenávisti a spojuje zdánlivé nepřátele. Příběh vánočního dárku, který vrací lidskost do drsného světa. Animovaný film je natočen technikou „frame by frame", kterou používal i Karel Zeman. Navazuje tak na dlouholetou českou tradici v tvorbě loutkových animovaných filmů.

„Samotné natáčení probíhalo rok a půl a záběrů bylo přes 140. Před tím se půl roku navrhovaly, vyráběly loutky a dekorace. Literární příprava byla nejdelší, trvala dva roky a bylo nutné látku znovu uchopit, protože hned po napsání námětu nás Břetislav Pojar opustil," vzpomíná na přípravu a natáčení Vánoční balady režisér Michal Žabka.

Film měl velký úspěch na řadě zahraničních festivalů a například na Mezinárodním festivalu animovaných filmů pro děti Bienále animácie Bratislava získal cenu UNICEF Slovensko.  

Krásnou výstavu filmových dekorací k filmu Vánoční baladu připravil výtvarník a animátor Michal Kubíček.

Ve foyer Divadla Alfa bude k vidění do 25. dubna a vstup na ni je zdarma, denně PO - PÁ 8.00 - 15:30 hod. 

 

 

Výstava Vánoční balada
9. 2. 2017

Program na březen a duben

Zveřejnili jsme programna březen a duben

Program na březen a duben
9. 2. 2017

Divadlo pod Palmovkou

1000 věcí, co mě serou a Divadlo pod Palmovkou v Divadle Alfa

V dubnu hostujeme Divadlo pod Palmovkou s představením 1000 věcí, co mě serou. Vstupenky jsou k dispozici na Plzeňské vstupence.

 

ALFA 1000 veci

Divadlo pod Palmovkou
2. 2. 2017

Poslední trik Georgese Meliese

Poslední trik Georgese Meliese hostem u nás v Divadle Alfa 29. 5. 2017.

Lístky jsou již v prodeji!

Vstupenky na Poslední trik Georgese Meliese je možné zakoupit na www.plzenskavstupenka.cz

ALFA POSLEDNI TRIK

Poslední trik Georgese Meliese
16. 1. 2017

2017 - Rok loutkářských výročí

Kulatiny či půlkulatiny jsou vhodnou příležitostí, abychom si na stránkách tohoto periodika připomněli osobnosti spjaté s Plzní, jež se zasloužily o rozvoj některého z oborů lidského konání. Západočeská metropole se ve světě proslavila především ve třech oborech: pivovarnictví, strojírenství a – loutkářství! A právě o rozvoj posledně jmenovaného skromného člena komediantského cechu se zasloužilo hned několik služebníků dřevěné Thálie – žel již zvěčnělých – jejichž života běh je ohraničen letopočty se sedmičkou či dvojkou na konci.

Na místě prvním je to JOSEF SKUPA, který se narodil před 125 lety a zemřel před 60 lety (16. 1. 1892 ve Strakonicích – 8. 1. 1957 v Praze), všestranně talentovaný umělec, vůdčí osobnost proslulého Loutkového divadla Feriálních osad, které pod jeho uměleckým vedením stanulo na dobovém českém loutkářském Olympu („Plzeň má divadlo, jaké nemá žádné místo republiky, ba jakému není rovno po celém světě!“ LOUTKÁŘ 1925). Hlasový představitel slavného „Revolučního“ Kašpárka, jenž zboural „Rakousko zpuchřelé“ už v září 1918, ale především „otec“ nesmrtelné komické dvojice Spejbla a Hurvínka! Byť se na jejich vzniku podílel jen návrhem loutky Spejbla, bylo to především jeho výjimečné herecké mistrovství, jež tuto dvojici konstituovalo jako „taťuldu“ a „synstvo“, kteří baví děti i dospělé dodnes a to zdaleka nejen v divadle. Do zákulisí LDFO vstoupil Skupa poprvé v květnu 1917, tedy právě před 100 lety! A v roce 1930 už jako populární kumštýř (i díky prvním nahrávkám) založil první české profesionální loutkové divadlo nového typu, které do r. 1943 mělo základnu v Plzni (jeho činnost ukončili nacisté) a po válce pokračovalo v Praze jako Divadlo S + H.

Jubilantem (155 let od narození) je i dlouholetý principál LDFO, osvícený kočovný marionetář - vlastenec, KAREL NOVÁK (1. 11. 1862- 24. 8. 1940) který – i se svou početnou rodinou - shodou mnoha okolností v r. 1914 zakotvil v Plzni. A vzpomeneme i 60. výročí úmrtí druhého z jeho pěti dětí LUDVY NOVÁKA (6. 6. 1901 – 16. 7. 1967), fenomenálního vodiče loutek (mj. Kašpárka, Švejka, Spejbla i Hurvínka). Náhodnému setkání se špičkovými lidovými loutkáři, které pak přerostlo do dlouhodobé spolupráce, vděčil Skupa za mnohé - z bezprostřední blízkosti se mohl seznámit se vším, co se za několik desetiletí osvědčilo a z tohoto řemeslného základu se pak odrazit k dalším výbojům! To však byl zároveň moment, kdy se cesty Novákových a Skupy rozešly. Stalo se tak 26. 6. 1927, tedy před 90 lety. V témže roce Skupa poprvé stanul za rozhlasovým mikrofonem a natočil se S + H první filmovou reklamu (na smaltované vany). Novákovi hráli v Plzni až do r. 1966.

Kdoví, jak by se odvíjel další osud LDFO a Skupy samotného, nebýt geniálního nápadu, který se zrodil v hlavě řezbáře GUSTAVA (Augustina) NOSKA (15. 7. 1887 – 1. 2. 1974), a jehož 130. výročí narození si rovněž můžeme připomenout. Tento vnuk tvůrce Kašpárka Františka Noska a synovec tvůrce Spejbla Karla Noska vyřezal za svůj život asi 650 loutek, z nichž nejvýznamnější byla zajisté ta, kterou vyřezal tajně – jako překvapení pro Skupu! Říkalo se jí Spejblík, či Spejblátko, aby nakonec na věčné časy získala jméno Hurvínek!

Někdy v půli první poloviny 20. let se v zákulisí LDFO začal objevovat, asi desetiletý chlapec, JIŘÍ TRNKA (24. 2. 1912 – 30. 12. 1969). Narodil se v Plzni před 105 lety. Skupův žák na reálce, který si už v útlém dětství sám vyráběl loutky a pod Skupovým vedením pak pokračoval v LDFO, kde se dokonale seznámil s řadou výtvarně-technických disciplín. Stal se načas vůdčí osobností DFLO (po Skupově odchodu; divadlo zaniklo v r. 1935), ale se Skupou spolupracoval i nadále, vytvořil pro něho řadu dalších loutek; mj. se podílel i na výtvarné podobě Máničky. Později jako filmař a ilustrátor dobyl svět!

Světové proslulosti dosáhl i další plzeňský rodák LADISLAV SUTNAR (9. 11. 1897 – 17. 11. 1976). Od jeho narození uplynulo 120 let. Proslavil se především jako designer. V roce 1924 navrhl novou malbu sálu a foyeru v tehdejším sídle LDFO v Řemeslnické besedě. V téže době byl vedoucí osobností pražského loutkového divadla DRAK, pro něž vytvořil několik na svou dobu velmi progresivních výprav.

Všichni jmenovaní městem Plzeň oceněni a odpočívají v čestných hrobech na plzeňském Ústředním hřbitově. A všichni (i jejich kolegové a následovníci) jistě měli svůj podíl na tom, že české a slovenské loutkářství bylo zapsáno do Reprezentativního seznamu nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO. Z oněch následovníků bychom si měli připomenout alespoň další dva hlasové interprety S + H, MILOŠE KIRSCHNERA (16. 3. 1927 – 2. 7. 1996), který by se dožil 90 let a MARTINA KLÁSKA (25. 2. 1957), dnešního uměleckého vedoucího D S + H, který oslaví 60. narozeniny. A málem bychom zapomněli… Dobrému zdraví se těší i „dáma v nejlepších letech“, SKUPOVA PLZEŇ, Mezinárodní přehlídka českého profesionálního loutkového a alternativního divadla. Narodila před 50 lety a jako mnohá žena ráda uvádí nižší věk… loni ji bylo teprve 32 (to proto, že od r. 1978 slaví jen každý druhý rok).

Pavel Vašíček

2017 - Rok loutkářských výročí
3. 1. 2017

VSTUPENKA je JÍZDENKA

I v roce 2017 platí vstupenka jako jízdenka!

I v roce 2017 platí vstupenka jako jízdenka! Přijeďte k nám do divadla!

DA jizdenka vstupenka 2017-2

VSTUPENKA je JÍZDENKA
22. 12. 2016

Nová kniha Jak s Tomášem Dvořákem šily všechny loutky

Divadlo Alfa ve spolupráci s DAMU a časopisem Loutkář vydalo knihu, věnovanou našemu milému uměleckému šéfovi „Jak s Tomášem Dvořákem šily všechny loutky“.

Profil života a tvorby jednoho z nejlepších současných režisérů v oblasti loutkového divadla, vytvořený formou „Pimprlové komedie o čtyřech dějstvích“. Pozoruhodný lidský i autorský příběh kovaného loutkáře zachytili ve svých textech Zdeněk A. Tichý, Nina Malíková, Pavel Vašíček, Jan Císař, Václav Poul, Stanislav Doubrava, Vratislav Šrámek, Vítek Peřina, Jan Kerbr, Ivan Nesveda a řada dalších českých tvůrců, teoretiků či recenzentů, nejen z oblasti loutkového divadla, obrazem  pak Josef Ptáček, Pavel Křivánek, Oldřich Pernica a další fotografové.

„Pimprlová komedie“ zve čtenáře do světa, kde se divadlo dělá srdcem a dlátem, do světa miniatur i úžasného nadhledu a nadsázky, do míst a časů, kde se zrodily jedny z nejúspěšnějších českých inscenací Tři mušketýři, Bezhlavý rytíř a Alibaba a čtyřicet loupežníků, tedy loutkářských kousků, které objely celý širý svět. A samozřejmě kniha zve i na ryby a na houby.
Doporučujeme všem loutkářům, hračičkám, kutilům a všem, kteří mají rádi legraci a nadhled.

Vydalo Divadlo Alfa 12/2016.
Cena: 275 Kč

Publikaci lze zakoupit v Divadle Alfa, v Muzeu loutek, objednat na mailu: obchodni@divadloalfa.cz nebo zakoupit přes nakladatelství AMU, www.namu.cz

 

 

Nová kniha Jak s Tomášem Dvořákem šily všechny loutky
Strana 1 z 5