KontaktNapište námFacebook češtinaEnglish

Divadlo ALFA - Novinky

7. 12. 2017

Pokladna Divadla Alfa bude 27.- 29.12.2017 uzavřena

Pokladna Divadla Alfa bude ve dnech 27.-29.12. uzavřena. Dne 30.12.2017 bude pokladna otevřena hodninu před představením.

Pokladna Divadla Alfa bude 27.- 29.12.2017 uzavřena
6. 12. 2017

Divadlo Na zábradlí - MACBETH - TOO MUCH BLOOD

„Fuck me or kill him!“ 18.12.2017 od 19:00

 

Čeští herci v inscenaci se na jevišti dorozumívají jednoduchou, prostě rytmickou, zkratkovitou angličtinou, které rozumí každý začátečník - a pokud ne, přečte si české titulky. Pro zajištění viditelnosti titulků si, prosím, zakupte místa na balkoně.

MAKE MACBETH GREAT AGAIN!

Zlo se nerodí v temném kotli, ale vyrůstá z neochoty přiznat sobě i okolí to, co nás uspokojuje. A tam, kde nemůže být ukojena přirozená touha po štěstí, nastupuje touha po moci. Moci, která nám dovolí pomstít se za vlastní traumata a pocity méněcennosti. 
Variace na Shakespearova Macbetha, ve které tak docela nevíme, jestli se odehrává v minulosti, současnosti nebo nedaleké budoucnosti. Nevíme, jestli se v ní vracíme ke starým modelům, kdy „muži byli ještě muži“, „ženy byly ještě ženy“ a kdo chtěl moc a peníze, musel se potřísnit krví, a nebo se díváme do budoucnosti, kde kultivovanost, korektnost a empatie opět ustoupily nejnižším pudům.

Svět tohoto Macbetha mluví univerzálním jazykem, ve kterém už ale není prostor pro vzletnost a filozofické úvahy. Jazykem, který pojmenovává realitu prostě a neúprosně. K dorozumění v tomto světě už stačí jen jeden jazyk a několik slov.

Darkblugrassová černá komedie na klasické téma, ve které se mísí absurdita s melancholií.

 

MACBETH - TOO MUCH BLOODDJ/SHAKESPEARE

 

„Fuck me or kill him!“

OBSAZENÍ

Macbeth: Miloslav König
Lady Macbeth: Anežka Kubátová / Johana Schmidtmajerová
Banco: Jiří Černý
Duncan: Leoš Noha
Macduff: Václav Vašák
Ross: Ivan Lupták
Lady Macduff: Johana Matoušková
Chlápek 1: Petr Jeništa
Chlápek 2: Petr Čtvrtníček

INSCENAČNÍ TÝM

Scénář, scéna a režie: David Jařab Dramaturgie: Lucie Ferenzová
Kostýmy: Sylva Zimula Hanáková
Hudba: Jakub Kudláč

PREMIÉRY 7. a 8. dubna 2017

DÉLKA PŘEDSTAVENÍ 110 minut včetně přestávky

 

 

Divadlo Na zábradlí - MACBETH - TOO MUCH BLOOD
5. 10. 2017

Změna večerního hosta

18.12.2017 Macbeth místo Báby

18.12.2017 uvedeme představení Macbeth místo plánovaného představení Báby v produkci Divadla Na zábradlí. 

Omlouváme se za případné komplikace způsobené změnou titulu v důsledku zdravotních potíží. 

Vydané vstupenky jsou stále platné, nebo je lze vrátit do 31.10.2017 v místě nákupu. 

Změna večerního hosta
5. 10. 2017

Přidaná sobotní pohádka

MOMOTARÓ 11. listopadu, tradiční japonský příběh

 

Momotaró       

Loutková inscenace s živou hudbou, beze slov

Momotaró je tradiční japonský příběh. Stejně jako naše představení vypráví příběh sirotka, kterého jednoho dne z vody vyloví bezdětný pár. Připluje schovaný v broskvi, japonsky momo. Odtud dostane i své jméno – Momotaró. Když vyroste, vydává se bojovat s démony, kteří sídlí na dalekém ostrově. Cestou potkává své spojence a přátele, kraba, úhoře a velrybu. Momotaró s jejich pomocí démona přemůže a vrací se domů za svými rodiči.

Inscenace vznikla jako semestrální/absolventská práce studentů Katedry alternativního a loutkového divadla DAMU v Praze

Více...

 

Přidaná sobotní pohádka
1. 9. 2017

ZAHÁJENÍ SEZONY

Chystáme pro Vás pět premiér, hlavním hrdinou nové sezony bude Kašpárek, který se objeví hned ve dvou z nich.

Divadlo Alfa chystá pět premiér, hlavním hrdinou nové sezony bude Kašpárek, který se objeví hned ve dvou z nich. Plzeňské divadelníky čeká také účast na řadě prestižních festivalů u nás i v zahraničí, Alfa se na podzim vydá mimo jiné do Dánska nebo do Spojených arabských emirátů. V nové sezoně bude oceněna významná osobnost českého loutkářství - emeritní dramaturg Divadla Alfa Pavel Vašíček, který získá Uměleckou cenu města Plzně za celoživotní dílo. Na diváky čeká zrekonstruovaný hlavní sál, jehož sedačky, koberce i stěny jsou nově laděny do modré barvy.

 

Sezona 2017/18

Divadlo Alfa připravuje sezonu, která kombinuje klasiku a experiment. Nasazuje klasické loutkové pohádky a komedie (Kašpárek a mumie, Tajemný hrad v Karpatech, Umanutá princezna) a současně chystá náročné autorské projekty (Panika v muzeu, Panská farma), které vznikají méně obvyklými a experimentálními cestami. „Tuto sezonu experimentujeme s Kašpárkem - klasickým loutkovým hrdinou mnoha generací. Jeho schopnosti oslovit dnešní dětské publikum prověříme hned dvěma inscenacemi. Věříme, že návrat Kašpárka na scénu potvrdí jeho nestárnoucí kvality a také jeho životnost v současném loutkovém divadle. Zároveň chceme vrátit Kašpárka do repertoáru na oslavu jeho revolučního kolegy, který v Plzni sehrál klíčovou roli na podzim roku 1918,“ připomíná ředitel Divadla Alfa Jakub Hora.

Kašpárek a mumie

premiéra 9. října 2017

Kašpárek bude hlavním hrdinou v první premiéře sezony, která se v těchto dnech začíná zkoušet. Hru současného brněnského autora Jiřího Skovajsy Kašpárek a mumie upravil emeritní dramaturg Divadla Alfa Pavel Vašíček, který citlivě propojil příběh s plzeňským prostředím. Kašpárek se v Alfě neobjevuje poprvé, zavítal sem na přelomu tisíciletí v inscenacích, určených spíše mládeži a dospělým (Jeminkote, Psohlavci!, Don Šajn a Johanes doktor Faust). Před deseti lety uvedlo Divadlo Alfa s úspěchem Skovajsovu hru Kašpárek a indiáni a nyní se diváci mohou těšit na její volné pokračování. Malé diváky čeká Kašpárkovo veselé dobrodružství, v němž se opět setkají nejen s Kašpárkem a Škrholovými, ale i s trojicí českých vodníků, tajemnou mumií egyptského faraona a také s velbloudářem Kásimem a jeho velbloudem Pepou, který své jméno získal v Plzni… Inscenace je určena dětem z mateřských škol a 1. a 2. tříd základní školy – a také pro rodiny s dětmi. Režisérem je Tomáš Dvořák, autorem scény Ivan Nesveda, texty písní napsala Blanka Josephová-Luňáková a hudbu složil Michal Vaniš j.h.

Další premiéry sezony 2017/18

A Kašpárkova jízda bude pokračovat! V prosinci se představí v projektu s názvem Panika v muzeu, do kterého přizvalo Divadlo Alfa divadelníky z francouzsko-českého souboru La Pendue.

Milovníci Julese Vernea a filmové komedie Tajemný hrad v Karpatech se mohou těšit na loutkovou variaci na dané téma. Autorem hry je liberecký dramatik a dramaturg Vít Peřina.

Pro druhý stupeň základní školy, středoškoláky a také pro dospělé je určen titul Panská farma, který připravuje na květen příštího roku kolektiv tvůrců společně s herci na motivy známé předlohy George Orwella Zvířecí farma.

Líbezná princeznička, zakletý princ, starosvětský pan král, tajemná mořská víla, potrhlí muzikanti a stařičký sluha ….  ti všichni vystupují v komorní loutkové hříčce Umanutá princezna, která je nejnovější dramatizací tradiční italské pohádky „Princ krab“.

Velkou událostí sezony bude v červnu 33. ročník festivalu Skupova Plzeň (13. – 17. 6. 2018). Jeho přípravy už dávno začaly, dramaturgie bedlivě sleduje a oslovuje tvůrce zahraniční i domácí. Festival vedle divadelních sálů zavítá také do centra Plzně a připraví program pod širým nebem.

Cenu za celoživotní dílo získá u příležitosti svých letošních 70. narozenin emeritní dramaturg Divadla Alfa Pavel Vašíček.

Pavel Vašíček patří k mimořádným osobnostem kulturního života Plzně a českého loutkářství, které je nově součástí světového kulturního dědictví UNESCO. Za svůj život spolupracoval jako režisér a dramaturg na desítkách inscenací, je autorem mnoha původních dramatizací a divadelních adaptací, za svou práci získal mnoho ocenění. Působil jako pedagog KALD DAMU, šéfredaktor časopisu Loutkář, spolupracoval s dabingem, Československou televizí a rozhlasem. Také pro Český rozhlas Plzeň připravil několik pořadů o plzeňském loutkářství. Podílel se na řadě výstav zaměřených na daný obor, naposledy letos v dubnu k výročí Josefa Skupy. Je spoluautorem několika publikací, především „Plzeňského loutkářství“. Kniha jako první – a zatím jako jediná – podrobně zpracovává významný fenomén, který je značkou města Plzně podobně jako pivo nebo Škodovka. Do Plzně nastoupil Pavel Vašíček jako režisér a dramaturg v roce 1982. Letos slaví sedmdesáté narozeniny a to je příležitost ocenit jeho mimořádnou a dlouholetou práci. Ta ostatně neustává: Pavel Vašíček i nadále spolupracuje s Divadlem Alfa a jako jeden z mála badatelů se věnuje jedinečnému oboru bytostně spjatému s městem Plzeň.

Podzim v Divadle Alfa – festivaly a zájezdy

Podzimní účast na festivalech zahájí Alfa doma v Plzni 14. 9., kdy uvede na Mezinárodním festivalu Divadlo inscenaci Gazdina roba. Nejnovější počin, červnovou motorkářskou loutkovou road-movie Tři siláci na silnici, si vybrali do programu pořadatelé prestižních festivalů Spectaculo Interesse v Ostravě (říjen 2017) a Přelet nad loutkářským hnízdem v Praze (listopad 2017).

Divadlo Alfa se připravuje také na řadu zahraničních zájezdů. V září uvede legendární Tři mušketýry na festivalu loutkového divadla ve Frankfurtu nad Odrou a hned poté vyráží plzeňští loutkáři prezentovat české loutkové divadlo do Spojených arabských emirátů. V listopadu čeká Alfu hostování na jednom z nejprestižnějších evropských festivalů loutkového a alternativního divadla v dánském Silkeborgu. V jednání jsou dále prosincové hostování v Japonsku, účast na prestižním festivalu v polském městě Bielsko-Biala a měsíční asijské turné v létě, které zahrnuje cestu po všech japonských ostrovech a hostování na Tchaj-wanu. Letos podruhé a po velkém loňském úspěchu se Divadlo Alfa zapojí 18. listopadu do akce Noc divadel.

I v nadcházející sezoně zve Alfa do svého programu zajímavé hosty, a to pro děti i dospělé. Nebudou chybět inscenace Dejvického divadla, Divadla Na Zábradlí nebo Divadla Pod Palmovkou, pro děti přijede zahrát Studio Damúza, Buchty a loutky, Naivní divadlo Liberec nebo Divadlo DRAK.

Rekonstrukce sálu

V létě proběhla plánovaná rekonstrukce a úprava hlavního sálu Divadla Alfa. Návštěvníci se mohou těšit na nový „modrý“ design, přičemž rekonstrukce zahrnuje nové sedačky, nové osvětlení sálu, malby stěn, nové koberce a úpravy podlah. Autorem návrhu je architekt Miroslav Vavřina, který připravoval mimo jiné výstavu Ateliér Jiřího Trnky v Plzni.

Vstupenka do Divadla ALFA platí i v nové sezoně jako jízdenka MHD v Plzni.

 

ALFA-fb-2017

ZAHÁJENÍ SEZONY
5. 8. 2017

Průvod Vendelín - 6.9.2017

Čtvrtý ročník Průvodu Vendelín zahájí kulturní sezónu 2017/2018. Těšíme se na vás 6. září v Mlýnské strouze.

16:00 ZAHÁJENÍ v Mlýnské strouze

7:20 Don Šajn a Johanes doktor Faust (Nám. republiky)

Průvod Vendelín - 6.9.2017
4. 7. 2017

Konec sezony

Ukončili jsme sezonu 2016 / 2017 a těšíme se opět v září!

Během léta fungujeme v prázdninovém režimu. Pokladna Divadla Alfa je uzavřena a znovu ji pro Vás otevřeme 4. 9. 2017. Od tohoto data budou také v prodeji vstupenky na sobotní pohádky od října.

 

Těšíme se na Vás v sezoně 2017 / 2018 :-)

 

facebook-1

Konec sezony
8. 6. 2017

Změna v programu

21. a 22. 6. bude změna programu!

  • ve středu 21.6.2017 v 09:00 a 11:00 budeme místo Čert tě věm! hrát Spadla klec aneb První případ podporučíka Vitáska.
  • ve čtvrtek 22.6.2017 v 09:00 rušíme představení 

 

Omlouváme se za případné komplikace.

Změna v programu
7. 6. 2017

Divadlo ALFA na festivalech

Divadlo Alfa jede na domácí i zahraniční festivaly.

Sezona festivalů je v plném proudu a Dvadlo Alfa bude účastníkem na těchto místech:

15. - 16. 6. 2017     Mateřinka (CZ) - Liberec - Kolíbá se velryba

24. 6. 2017              Bialystok (PL) - Cha cha cha aneb CHArlie CHAplin a jiná CHÁska

29. 6. 2017              Divadlo evropských regionů (CZ) - Hradec Králové - Pohádky ovčí babičky

2. 7. 2017                Loutkářká Chrudim (CZ) - Chrudim - Cesta do středu Země (Sopouchem Milešovky)

Divadlo ALFA na festivalech
7. 6. 2017

Premiéra Tři siláci

Máme novou hru v repertoáru. Tři siláci na silnici.

26. května jsme slavnostně uvedli premiéru Tři siláci na silnici.  

"Pohádková komedie o tom, že síla není vše a že táhnout za jeden provaz se vyplatí."

Premiéra Tři siláci
Strana 1 z 6