KontaktNapište námFacebook češtinaEnglish

Divadlo ALFA - Novinky

5. 10. 2017

Změna večerního hosta

18.12.2017 Macbeth místo Báby

18.12.2017 uvedeme představení Macbeth místo plánovaného představení Báby v produkci Divadla Na zábradlí. 

Omlouváme se za případné komplikace způsobené změnou titulu v důsledku zdravotních potíží. 

Vydané vstupenky jsou stále platné, nebo je lze vrátit do 31.10.2017 v místě nákupu. 

Změna večerního hosta
5. 10. 2017

Přidaná sobotní pohádka

MOMOTARÓ 11. listopadu, tradiční japonský příběh

 

Momotaró       

Loutková inscenace s živou hudbou, beze slov

Momotaró je tradiční japonský příběh. Stejně jako naše představení vypráví příběh sirotka, kterého jednoho dne z vody vyloví bezdětný pár. Připluje schovaný v broskvi, japonsky momo. Odtud dostane i své jméno – Momotaró. Když vyroste, vydává se bojovat s démony, kteří sídlí na dalekém ostrově. Cestou potkává své spojence a přátele, kraba, úhoře a velrybu. Momotaró s jejich pomocí démona přemůže a vrací se domů za svými rodiči.

Inscenace vznikla jako semestrální/absolventská práce studentů Katedry alternativního a loutkového divadla DAMU v Praze

Více...

 

Přidaná sobotní pohádka
1. 9. 2017

ZAHÁJENÍ SEZONY

Chystáme pro Vás pět premiér, hlavním hrdinou nové sezony bude Kašpárek, který se objeví hned ve dvou z nich.

Divadlo Alfa chystá pět premiér, hlavním hrdinou nové sezony bude Kašpárek, který se objeví hned ve dvou z nich. Plzeňské divadelníky čeká také účast na řadě prestižních festivalů u nás i v zahraničí, Alfa se na podzim vydá mimo jiné do Dánska nebo do Spojených arabských emirátů. V nové sezoně bude oceněna významná osobnost českého loutkářství - emeritní dramaturg Divadla Alfa Pavel Vašíček, který získá Uměleckou cenu města Plzně za celoživotní dílo. Na diváky čeká zrekonstruovaný hlavní sál, jehož sedačky, koberce i stěny jsou nově laděny do modré barvy.

 

Sezona 2017/18

Divadlo Alfa připravuje sezonu, která kombinuje klasiku a experiment. Nasazuje klasické loutkové pohádky a komedie (Kašpárek a mumie, Tajemný hrad v Karpatech, Umanutá princezna) a současně chystá náročné autorské projekty (Panika v muzeu, Panská farma), které vznikají méně obvyklými a experimentálními cestami. „Tuto sezonu experimentujeme s Kašpárkem - klasickým loutkovým hrdinou mnoha generací. Jeho schopnosti oslovit dnešní dětské publikum prověříme hned dvěma inscenacemi. Věříme, že návrat Kašpárka na scénu potvrdí jeho nestárnoucí kvality a také jeho životnost v současném loutkovém divadle. Zároveň chceme vrátit Kašpárka do repertoáru na oslavu jeho revolučního kolegy, který v Plzni sehrál klíčovou roli na podzim roku 1918,“ připomíná ředitel Divadla Alfa Jakub Hora.

Kašpárek a mumie

premiéra 9. října 2017

Kašpárek bude hlavním hrdinou v první premiéře sezony, která se v těchto dnech začíná zkoušet. Hru současného brněnského autora Jiřího Skovajsy Kašpárek a mumie upravil emeritní dramaturg Divadla Alfa Pavel Vašíček, který citlivě propojil příběh s plzeňským prostředím. Kašpárek se v Alfě neobjevuje poprvé, zavítal sem na přelomu tisíciletí v inscenacích, určených spíše mládeži a dospělým (Jeminkote, Psohlavci!, Don Šajn a Johanes doktor Faust). Před deseti lety uvedlo Divadlo Alfa s úspěchem Skovajsovu hru Kašpárek a indiáni a nyní se diváci mohou těšit na její volné pokračování. Malé diváky čeká Kašpárkovo veselé dobrodružství, v němž se opět setkají nejen s Kašpárkem a Škrholovými, ale i s trojicí českých vodníků, tajemnou mumií egyptského faraona a také s velbloudářem Kásimem a jeho velbloudem Pepou, který své jméno získal v Plzni… Inscenace je určena dětem z mateřských škol a 1. a 2. tříd základní školy – a také pro rodiny s dětmi. Režisérem je Tomáš Dvořák, autorem scény Ivan Nesveda, texty písní napsala Blanka Josephová-Luňáková a hudbu složil Michal Vaniš j.h.

Další premiéry sezony 2017/18

A Kašpárkova jízda bude pokračovat! V prosinci se představí v projektu s názvem Panika v muzeu, do kterého přizvalo Divadlo Alfa divadelníky z francouzsko-českého souboru La Pendue.

Milovníci Julese Vernea a filmové komedie Tajemný hrad v Karpatech se mohou těšit na loutkovou variaci na dané téma. Autorem hry je liberecký dramatik a dramaturg Vít Peřina.

Pro druhý stupeň základní školy, středoškoláky a také pro dospělé je určen titul Panská farma, který připravuje na květen příštího roku kolektiv tvůrců společně s herci na motivy známé předlohy George Orwella Zvířecí farma.

Líbezná princeznička, zakletý princ, starosvětský pan král, tajemná mořská víla, potrhlí muzikanti a stařičký sluha ….  ti všichni vystupují v komorní loutkové hříčce Umanutá princezna, která je nejnovější dramatizací tradiční italské pohádky „Princ krab“.

Velkou událostí sezony bude v červnu 33. ročník festivalu Skupova Plzeň (13. – 17. 6. 2018). Jeho přípravy už dávno začaly, dramaturgie bedlivě sleduje a oslovuje tvůrce zahraniční i domácí. Festival vedle divadelních sálů zavítá také do centra Plzně a připraví program pod širým nebem.

Cenu za celoživotní dílo získá u příležitosti svých letošních 70. narozenin emeritní dramaturg Divadla Alfa Pavel Vašíček.

Pavel Vašíček patří k mimořádným osobnostem kulturního života Plzně a českého loutkářství, které je nově součástí světového kulturního dědictví UNESCO. Za svůj život spolupracoval jako režisér a dramaturg na desítkách inscenací, je autorem mnoha původních dramatizací a divadelních adaptací, za svou práci získal mnoho ocenění. Působil jako pedagog KALD DAMU, šéfredaktor časopisu Loutkář, spolupracoval s dabingem, Československou televizí a rozhlasem. Také pro Český rozhlas Plzeň připravil několik pořadů o plzeňském loutkářství. Podílel se na řadě výstav zaměřených na daný obor, naposledy letos v dubnu k výročí Josefa Skupy. Je spoluautorem několika publikací, především „Plzeňského loutkářství“. Kniha jako první – a zatím jako jediná – podrobně zpracovává významný fenomén, který je značkou města Plzně podobně jako pivo nebo Škodovka. Do Plzně nastoupil Pavel Vašíček jako režisér a dramaturg v roce 1982. Letos slaví sedmdesáté narozeniny a to je příležitost ocenit jeho mimořádnou a dlouholetou práci. Ta ostatně neustává: Pavel Vašíček i nadále spolupracuje s Divadlem Alfa a jako jeden z mála badatelů se věnuje jedinečnému oboru bytostně spjatému s městem Plzeň.

Podzim v Divadle Alfa – festivaly a zájezdy

Podzimní účast na festivalech zahájí Alfa doma v Plzni 14. 9., kdy uvede na Mezinárodním festivalu Divadlo inscenaci Gazdina roba. Nejnovější počin, červnovou motorkářskou loutkovou road-movie Tři siláci na silnici, si vybrali do programu pořadatelé prestižních festivalů Spectaculo Interesse v Ostravě (říjen 2017) a Přelet nad loutkářským hnízdem v Praze (listopad 2017).

Divadlo Alfa se připravuje také na řadu zahraničních zájezdů. V září uvede legendární Tři mušketýry na festivalu loutkového divadla ve Frankfurtu nad Odrou a hned poté vyráží plzeňští loutkáři prezentovat české loutkové divadlo do Spojených arabských emirátů. V listopadu čeká Alfu hostování na jednom z nejprestižnějších evropských festivalů loutkového a alternativního divadla v dánském Silkeborgu. V jednání jsou dále prosincové hostování v Japonsku, účast na prestižním festivalu v polském městě Bielsko-Biala a měsíční asijské turné v létě, které zahrnuje cestu po všech japonských ostrovech a hostování na Tchaj-wanu. Letos podruhé a po velkém loňském úspěchu se Divadlo Alfa zapojí 18. listopadu do akce Noc divadel.

I v nadcházející sezoně zve Alfa do svého programu zajímavé hosty, a to pro děti i dospělé. Nebudou chybět inscenace Dejvického divadla, Divadla Na Zábradlí nebo Divadla Pod Palmovkou, pro děti přijede zahrát Studio Damúza, Buchty a loutky, Naivní divadlo Liberec nebo Divadlo DRAK.

Rekonstrukce sálu

V létě proběhla plánovaná rekonstrukce a úprava hlavního sálu Divadla Alfa. Návštěvníci se mohou těšit na nový „modrý“ design, přičemž rekonstrukce zahrnuje nové sedačky, nové osvětlení sálu, malby stěn, nové koberce a úpravy podlah. Autorem návrhu je architekt Miroslav Vavřina, který připravoval mimo jiné výstavu Ateliér Jiřího Trnky v Plzni.

Vstupenka do Divadla ALFA platí i v nové sezoně jako jízdenka MHD v Plzni.

 

ALFA-fb-2017

ZAHÁJENÍ SEZONY
5. 8. 2017

Průvod Vendelín - 6.9.2017

Čtvrtý ročník Průvodu Vendelín zahájí kulturní sezónu 2017/2018. Těšíme se na vás 6. září v Mlýnské strouze.

16:00 ZAHÁJENÍ v Mlýnské strouze

7:20 Don Šajn a Johanes doktor Faust (Nám. republiky)

Průvod Vendelín - 6.9.2017
4. 7. 2017

Konec sezony

Ukončili jsme sezonu 2016 / 2017 a těšíme se opět v září!

Během léta fungujeme v prázdninovém režimu. Pokladna Divadla Alfa je uzavřena a znovu ji pro Vás otevřeme 4. 9. 2017. Od tohoto data budou také v prodeji vstupenky na sobotní pohádky od října.

 

Těšíme se na Vás v sezoně 2017 / 2018 :-)

 

facebook-1

Konec sezony
8. 6. 2017

Změna v programu

21. a 22. 6. bude změna programu!

  • ve středu 21.6.2017 v 09:00 a 11:00 budeme místo Čert tě věm! hrát Spadla klec aneb První případ podporučíka Vitáska.
  • ve čtvrtek 22.6.2017 v 09:00 rušíme představení 

 

Omlouváme se za případné komplikace.

Změna v programu
7. 6. 2017

Divadlo ALFA na festivalech

Divadlo Alfa jede na domácí i zahraniční festivaly.

Sezona festivalů je v plném proudu a Dvadlo Alfa bude účastníkem na těchto místech:

15. - 16. 6. 2017     Mateřinka (CZ) - Liberec - Kolíbá se velryba

24. 6. 2017              Bialystok (PL) - Cha cha cha aneb CHArlie CHAplin a jiná CHÁska

29. 6. 2017              Divadlo evropských regionů (CZ) - Hradec Králové - Pohádky ovčí babičky

2. 7. 2017                Loutkářká Chrudim (CZ) - Chrudim - Cesta do středu Země (Sopouchem Milešovky)

Divadlo ALFA na festivalech
7. 6. 2017

Premiéra Tři siláci

Máme novou hru v repertoáru. Tři siláci na silnici.

26. května jsme slavnostně uvedli premiéru Tři siláci na silnici.  

"Pohádková komedie o tom, že síla není vše a že táhnout za jeden provaz se vyplatí."

Premiéra Tři siláci
10. 3. 2017

Výstava Vánoční balada

Otevřeli jsme výstavu loutek a dekorací z filmu Vánoční balada ve foyer Divadla Alfa.

 

 

Vánoční balada v Alfě

výstava loutek a dekorací z filmu Vánoční balada

foyer Divadla Alfa, Rokycanská 7, Plzeň

Třebaže čas Vánoc je již za námi, jeden neotřelý pohled na sváteční časy představuje ve foyer plzeňské Divadlo Alfa. Malí i velcí návštěvníci zde mohou od března vidět pozoruhodnou výstavu dekorací z animovaného filmu Vánoční balada.

Tento postapokalyptický animovaný snímek režiséra Michala Žabky je natočen podle posledního scénáře Břetislava Pojara, kterého si mnozí diváci pamatují díky jeho kultovnímu animovaného seriálu Pojďte pane, budeme si hrát.

Vánoční balada je krátký animovaný příběh mocného kouzla dětské hry, která bourá hradby nenávisti a spojuje zdánlivé nepřátele. Příběh vánočního dárku, který vrací lidskost do drsného světa. Animovaný film je natočen technikou „frame by frame", kterou používal i Karel Zeman. Navazuje tak na dlouholetou českou tradici v tvorbě loutkových animovaných filmů.

„Samotné natáčení probíhalo rok a půl a záběrů bylo přes 140. Před tím se půl roku navrhovaly, vyráběly loutky a dekorace. Literární příprava byla nejdelší, trvala dva roky a bylo nutné látku znovu uchopit, protože hned po napsání námětu nás Břetislav Pojar opustil," vzpomíná na přípravu a natáčení Vánoční balady režisér Michal Žabka.

Film měl velký úspěch na řadě zahraničních festivalů a například na Mezinárodním festivalu animovaných filmů pro děti Bienále animácie Bratislava získal cenu UNICEF Slovensko.  

Krásnou výstavu filmových dekorací k filmu Vánoční baladu připravil výtvarník a animátor Michal Kubíček.

Ve foyer Divadla Alfa bude k vidění do 25. dubna a vstup na ni je zdarma, denně PO - PÁ 8.00 - 15:30 hod. 

 

 

Výstava Vánoční balada
9. 2. 2017

Program na březen a duben

Zveřejnili jsme programna březen a duben

Program na březen a duben
Strana 1 z 6