KontaktNapište námFacebookčeštinaEnglish
sp--24-INV

Divadlo ALFA - Novinky

27. 11. 2023

Předprodej na leden odstartoval

Těšit se můžete na oblíbené pohádky i představení hostů.

V pondělí 27. listopadu odstartoval předprodej na lednová představení. Na programu jsou dětmi milované Pohádky ovčí babičky nebo Zločin v říši pohádek. Divadlo DRAK v lednu přijede s humornou verzí příběhu o Šípkové Růžence, Naivní divadlo Liberec pak začátkem února přiveze svou temnou novinku Horror vacui. O spuštění programu na další měsíce vás budeme informovat.

Kompletní program

Předprodej na leden odstartoval
16. 11. 2023

Pan Kašpar bude mít večerní premiéru

Oslaví ji s celou rodinou…. a s vámi.

Představení Pan Kašpar a jeho povedená rodinka bude mít 8. 12. 2023 večerní premiéru. Vlastně rovnou dvě! První představení začne v 17:30 hod. a druhé v 19:00 hod. Pokud máte rádi tradiční české maňáskové divadlo s minimem textu a maximem akcí, je tento jednoduchý příběh, rozdělený do jednotlivě pointovaných obrazů fungujících jako samostatné drobné anekdoty, přesně pro vás. Těšit se na vás budou Kašpar, jeho žena Kalupinka, Smrtka, mimino, pejsek Hafík a spousta rekvizit a ozvučovadel. Cililink!

Vstupenky na 17:30 hod.
Vstupenky na 19:00 hod.

 

Pan Kašpar bude mít večerní premiéru
7. 11. 2023

Omezení provozu pokladny

Ve středu 8. 11. bude otevírací doba zkrácena.

Zítra bude pokladna Divadla ALFA otevřena z provozních důvodů pouze v čase 8:00-11:00 hod.
V dalších dnech platí standardní otevírací doba, tj. 8:00-15:30 hod. Děkujeme za pochopení. Vaše Divadlo ALFA

Omezení provozu pokladny
17. 10. 2023

Noc divadel 2023 se blíží

Divadlo ALFA se zapojí i letos. A co vás čeká?

 

Tématem letošní Noci divadel v Alfě (od 16:00 hod.) bude VODNÍ SVĚT ZLATÉ RYBKY. Pro děti i rodiče bude připraveno sedm zábavných stanovišť, kde budou moci kreslit, zpívat, tvořit a řešit zapeklité úkoly. Přitom si prohlédnou i prostory divadla, kam se diváci běžně nedostanou. Pokud úspěšně zvládnou všechna stanoviště, čeká na ně na závěr odměna. Vstup na NOC DIVADEL je ZDARMA.

Náš tip: Před Nocí divadel navštivte i naše představení O zlaté rybce (18. 11. od 15:00 hod., vhodné pro děti 3+, 40 min.) a váš zážitek bude prosycený slanou vodou úplně dokonale!

ND23-2

 

Noc divadel 2023 se blíží
16. 10. 2023

ALFA je součástí Plzeňských oslav vzniku republiky 2023

Vstupenky na Odyssea jsou jen za 28 Kč.

 

Obří kyklop pojídající námořníky, kouzelnice Kirké, která mění lidi na vepře, mořské obludy Charybdis a Skylla nebo děsivé podsvětí. To jsou nebezpečné nástrahy, které číhají na Odyssea... V Alfě sledujeme jeho osudy od chvíle, kdy zkonstruuje pověstného trójského koně. Trója však není dobyta čestně, ale Odysseovým úskokem. Tím a také dalšími svými činy vzbudí ithacký král nelibost řeckých bohů a popudí si je proti sobě. Za trest pak musí dvacet let bloudit po moři a čelit mnohým překážkám.

Herec, skladatel a příležitostně i režisér Alfy Petr Vydarený a jeho kolegové vám nabídnou dobrodružnou, zábavnou a někdy trochu strašidelnou podívanou, plnou různorodých loutek, hudby a poutavého vyprávění v kulisách scénografky Terezy Vydarené, pro kterou byla tato inscenace první spoluprací s Alfou. Na bohaté zvukové a hudební složce se spolupodíleli Vlastimil Vorda a Petr Vydarený.

Představení je určeno pro děti od 8 let.

Vstupenku do Divadla Alfa můžete hodinu před a hodinu po představení využít ve všech dopravních prostředcích plzeňské MHD jako platnou jízdenku.

Vstupenky na 14:00
Vstupenky na 15:30

 

ALFA je součástí Plzeňských oslav vzniku republiky 2023
4. 10. 2023

Poprvé a naposledy 13. října v Plzni!

Staré pověsti neratovské zahraje s ALFOU Jiné jeviště.

Toto netradiční představení, jehož plzeňskou premiéru a zároveň derniéru zažijete jen v Divadle ALFA si rozhodně nenechte ujít! Výjimečná inscenace „Staré pověsti neratovské“ vznikla v červenci tohoto roku při dvoutýdenním společném zkoušení mentálně postižených lidí z neratovského chráněného bydlení Domov a tvůrců a herců plzeňského Divadla ALFA. Tým nacházel inspiraci výhradně v místních zdrojích: ve starých pověstech, které se vztahují k jednotlivým ročním obdobím, v místních dochovaných říkadlech atd. Scénograf se zase inspiroval různými chrliči a tvářemi z vesnických barokních kostelů. Zdroje tým nacházel také na lukách a především v lidech....

Představení vzniklo jako součást evropského projektu Connect Up 12+.

Každé léto vzniká pro festival Menteatrál nějaká inscenace, kterého se účastní podobná divadla z celé země. Letos poprvé se do tvorby zapojilo i profesionální divadlo - Divadlo ALFA - v čele se svým kmenovým režisérem Tomsou Legierským. Ten sám ale s neratovskými pravidelně spolupracuje už 7 let.

Vstupenky na premiéru

Poprvé a naposledy 13. října v Plzni!
2. 10. 2023

35. Skupova Plzeň otevírá přihlášky do soutěže českých a slovenských loutkových divadel

Největší český festival profesionálního loutkářství proběhne od 12. do 16. června 2024 v Plzni.

Mezinárodní festival loutkového a alternativního divadla Skupova Plzeň otevřel 1. října 2023 přihlášky do soutěže českých a slovenských profesionálních divadel v oblasti loutkového a alternativního divadla. Do soutěže, která tvoří hlavní část programu festivalu, se mohou hlásit profesionální tvůrci, skupiny a divadla z České a Slovenské republiky s inscenacemi, které měly premiéru po 1. 1. 2022. Základním požadavkem na tyto inscenace je zaměření na loutkové divadlo nebo jedinečné využití loutky, objektu či animace v oblasti alternativního divadla. Soutěž se prioritně zaměřuje na inscenace pro děti od 6 let, teenagery a dospělé publikum. Přihlášky v českém a anglickém jazyce budou otevřeny na webových stránkách festivalu www.skupovaplzen.cz až do 15. 2. 2024. Do 31. 3. 2024 pak bude odborná komise vybírat ty nejlepší inscenace. Patnáct až dvacet nejlepších děl bude součástí programu festivalu. Zde se budou ucházet o festivalové ceny udílené mezinárodní porotou.

Skupova Plzeň je nejstarší profesionální divadelní festival v České Republice. První ročník byl uspořádán u příležitosti vzpomínky na Josefa Skupu. V současné době jde o nejvýznamnější festival loutkového divadla v ČR, jehož páteř tvoří bilanční přehlídka oblasti českého loutkového divadla, výběr ze špičkových zahraničních produkcí, fokus na oblasti světového loutkářství nebo workshopy a dílny.

Přihláška na 35. Skupovu Plzeň

35. Skupova Plzeň otevírá přihlášky do soutěže českých a slovenských loutkových divadel
22. 9. 2023

V říjnu můžete v Alfě naposledy zažít historické momenty, ze kterých mrazí!

19. října od 19:00 hod. proběhne derniéra Alfa farmy.

Do skutečného příběhu, jakých se v 50. letech na venkově odehrály tisíce, aplikovali tvůrci Alfa farmy svět bajky George Orwella, odhalující plíživý vznik totalitních režimů... Inscenace je vhodná pro dospívající a dospělé publikum (12+).


Vstupenky: https://1url.cz/yuq8E

DSCF1990

V říjnu můžete v Alfě naposledy zažít historické momenty, ze kterých mrazí!
8. 9. 2023

V užších nominacích na Cenu Thálie máme dvě želízka!

Kristýna Franková a Petr Vydarený jsou nominováni za Babku a Kašpárka.

 

Členové souboru plzeňského Divadla ALFA herečka Kristýna Franková a herec Petr Vydarený byli za mimořádný umělecký výkon nominováni do užšího výběru pro udělení prestižní divadelní Ceny Thálie 2023 v kategorii loutkové divadlo. Kristýna Franková zaujala porotu Herecké asociace jako babka v pohádce O zlaté rybce. Petr Vydarený je nominovaný za výkon s loutkou Kašpárka v komedii Supermaňásci. Slavnostní vyhlášení 30. ročníku Cen Thálie se uskuteční pod záštitou ministra kultury ČR Martina Baxy 30. září v Národním divadle.

thalie-m

Z nominací máme velkou radost a držíme Kristýně i Petrovi palce. Cenu Thálie může získat jen jeden z pěti nominovaných, i užší nominace ale znamená velký úspěch a uznání,“ uvedl ředitel Divadla ALFA Jakub Hora.

Kristýna Franková, nastoupila do souboru Alfy teprve před rokem, už dříve ale hrála v pražském Divadle Minor. Vystudovala KALD DAMU a také Akademii staré hudby na FF MU v Brně. Pochází z Plzně a Plzeňané si ji mohou pamatovat z divadelně-poetického projektu Vodotrysk nebo jako zpěvačku kapely Poitín. Je také moderátorkou stanice Vltava Českého rozhlasu.

Příběh O zlaté rybce, kde hraje Kristýna Franková babku, napsala pro Alfu na motivy lidové pohádky dramaturgyně divadla Petra Kosová, režíroval ji umělecký šéf Alfy Tomsa Legierski a autorkou výpravy je Bára Hubená. „Kristýna hraje s chutí a lehkostí a krásně zpívá. Její babka zprvu neškodně brblá, postupně ale podléhá svůdné temnotě chamtivosti, která dříme v každém z nás. Mimochodem – autorem krásných melodií, které si Kristýna pěvecky tak vychutnává, je druhý nominovaný – herec a skladatel Petr Vydarený,“ řekla Petra Kosová.

Porota Cen Thálie pro loutkové divadlo v čele s předsedkyní Kateřinou Dolenskou ve zdůvodnění nominace uvádí: „Kristýna Franková podává v inscenaci suverénní herecký, animační i pěvecký výkon. V roli rybářovy ženy není jen protivnou semetrikou, ale obohacuje ji o odstíny nešťastné bytosti, která jen obyčejně touží po lepším životě. Toto drobnokresebné propracování charakteru postavy přináší hamižné rybářce dokonce divácké sympatie, které gradují se smířlivým koncem pohádky“.

Petr Vydarený vystudoval KALD DAMU a jeho cesta do Alfy, kde je od roku 2015, vedla přes angažmá v Západočeském divadle v Chebu. V Divadle ALFA nejen hraje, ale také skládá hudbu. Režijně a autorsky se podílel na inscenaci Odysseus na motivy řeckých bájí.

Porota Cen Thálie ocenila: „herecký výkon Petra Vydareného v iluzivní inscenaci Supermaňásci, který je pozoruhodný jak po vodičské, tak po mluvičské stránce. Dokáže precizní animací na vteřinu přesně gradovat groteskní výstupy dnes už poněkud archaického Kašpárka z tradičního loutkového divadla a zároveň ho obdařit současnou dikcí a vtipem, které publikum spolehlivě rozesmějí“. V komedii Supermaňásci autora Víta Peřiny vede výmluvný maňásek Kašpárek klasické české loutky do akce a zachraňuje město Plzeň před pohromou z vesmíru. Režisérem Supermaňásků je Tomáš Dvořák, dlouholetý umělecký šéf Alfy a nositel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v oblasti loutkového divadla z roku 2021. Autorem výpravy je Marek Zákostelecký.

Pohádku O zlaté rybce můžete v Alfě vidět v rámci sobotního odpoledního představení 7. října. Pohádka O zlaté rybce a s ní spojený podvodní svět budou také hlavním tématem Noci divadel v plzeňském Divadle Alfa 18. listopadu odpoledne a v podvečer. Supermaňásci budou v Alfě na programu na konci října a na začátku listopadu v rámci dopoledních představení pro školy. Obě inscenace se v listopadu také vydají do Prahy na festival Přelet nad loutkářským hnízdem.

 

V užších nominacích na Cenu Thálie máme dvě želízka!
28. 8. 2023

Divadlo ALFA hledá do svého týmu nového kolegu/kolegyni na pozici hlavní účetní, správce rozpočtu

Charakteristika činnosti:

Kompletní vedení účetnictví, sestavování účetní závěrky, vedení účetních knih, jejich otvírání a zavírání, sestavování účetního rozvrhu.

 

Náplň práce:

 • Samostatné účtování dodavatelských a odběratelských faktur, likvidace a kontrola položek a fakturovaných částek, sledování splatnosti
 • Účtování bankovních výpisů, pokladních a všech ostatních dokladů, včetně kontroly zůstatků na účtech
 • Výpočet DPH a vypracování daňových přiznání k DPH
 • Kontrola zůstatků měsíčních deníků a výkazů (rozvaha, výsledovka, obratová předvaha)
 • Zpracování podkladů pro inventarizaci majetku
 • Vyhotovování výkazů požadovaných zřizovatelem, spolupráce na zpracovávaných rozborech činnosti, vyúčtování dotací
 • Samostatné vypracovávání kvartálních a ročních závěrek.

Požadavky:

 • Minimálně středoškolské vzdělání
 • Praxi na pozici samostatné účetní min. 3 roky
 • Znalost podvojného účetnictví, znalost DPH
 • Komunikativnost, schopnost samostatně pracovat, aktivní přístup k řešení úkolů
 • Dobrou uživatelskou znalost MS Office, Excel
 • Znalost účetního programu Helios a příslušné legislativy příspěvkových organizací výhodou
 • Nabízíme pracovní poměr na dobu určitou 1 roku s možností prodloužení, finanční ohodnocení odpovídající neziskovému sektoru, příspěvek na stravenky, 5 týdnů dovolené, příjemné pracovní divadelní prostředí v Plzni
 • Nástup možný dle dohody, ideálně od ledna 2024
 • Vhodné i pro pracovníky se ZPS, pracovní doba 6 hodin denně

Souhlas

Zasláním životopisu do společnosti Divadlo ALFA, příspěvkové organizace,   dáváte této společnosti, jako správci osobních údajů, souhlas se zpracováním Vašich osobních údajů, v rozsahu dle zaslaného životopisu a to pro účely výběrového řízení na pozici uvedenou v tomto inzerátu a na dobu trvání výběrového řízení. Poskytnutím osobních údajů zároveň potvrzujete jejich správnost a pravdivost.

V případě zájmu o tuto pracovní pozici zašlete životopis spolu s motivačním dopisem do 15.10.2023 na e-mailovou adresu: ruzena.benyrova@divadloalfa.cz, do předmětu uveďte „Pozice účetní“ nebo poštou na adresu: Divadlo ALFA, p.o., Rokycanská 174/7, 312 00 Plzeň.

Vybraní kandidáti budou pozváni k osobnímu pohovoru.

 

Divadlo ALFA hledá do svého týmu nového kolegu/kolegyni na pozici hlavní účetní, správce rozpočtu
Strana 1 z 8