KontaktNapište námFacebook češtinaEnglish

Obrázek
Jiří Skovajsa

Kašpárek a mumie

S Kašpárkem do Egypta a zpět za pouhou hodinku…

Režie Tomáš Dvořák
Výprava Ivan Nesveda
Dramaturgie Pavel Vašíček, Petra Kosová
Hudba Michal Vaniš j.h.
Text písní Blanka Josephová-Luňáková
Hrají A. Ballayová, M. Mrázková, L. Lupínková, J. Jelínek, M. Sádlo Bartůšek, T. Jereš
Premiéra Česká premiéra
pondělí, 09 říjen 2017
od5 Inscenace je určena divákům
> 5 let

 

Kašpárek, nejproslulejší hrdina českého loutkového divadla, a až do poloviny dvacátého století téměř „povinný“ protagonista tisíců her a hříček, dnes vesměs nehratelných, se už dnes na jevišti objevuje poměrně zřídka. Do Divadla ALFA zavítal na přelomu tisíciletí v inscenacích, určených spíše mládeži a dospělým (Jeminkote, Psohlavci!, Don Šajn a Johanes doktor Faust), v nichž se představil ve své tradiční podobě malého muže s knírkem, který kromě vtipu, bystrého postřehu a mimořádné schopnosti navázat kontakt s publikem, oplýval i vlastnostmi ne právě příkladnými. Ale Kašpárek v podobě veselého kluka či mládence, šibala všemi mastmi mazaného, byl po dlouhá desetiletí především hrdinou a kamarádem vyhledávaným a milovaným dětmi.

A právě menším dětem (od 4 do 8 let) byla určena hra brněnského herce Jiřího Skovajsy „Kašpárek a indiáni“, která se zrodila na půdě autorova domovského divadla – brněnské POLÁRKY – před 17 lety a v ALFĚ byla uvedena v r. 2007. Ve svém půvabně naivním textu autor dokázal skloubit typicky české venkovské prostředí s prostředím americké prérie, neboť Kašpárkovo přátelské škorpení s rozšafným pantátou Škrholou nakonec vyústilo v plavbu do Ameriky (na Škrholových neckách), kde se Kašpárek načas stal hostem a „zázračným lékařem“ indiánského kmene Čajokafů. Poté se opět rád vrátil domů, aby svým šelmovstvím „vytáčel“ strejčka Škrholu a kdovíkoho ještě.                
                                                                                                                                                                           
Přesně po 10 letech nám autor nabídl další Kašpárkovo veselé dobrodružství, v němž se opět setkáte nejen s Kašpárkem a Škrholovými (kteří tentokrát mohou upomínat na filmové manžele Homolkovy) ale i s trojicí českých vodníků, tajemnou mumií egyptského faraona a také s velbloudářem Kásimem a jeho velbloudem Pepou, který své jméno získal v Plzni…

Pročpa se na tutu plavbu do Egypta vydá Kašpárek na pramici i s Jiříčkem Škrholojc? Nacopa? Dyť jsou tam samí klucí faraónský! A ty uměj bejt pěkný parajtí! Z porculánu nedlabou, čekuládu ani vošouchy neznaj! To je sichr! Dyť z toho ty klucí budou na huntě. Imrvére tam pere mozol jak zjednanej, písek se jim posype do pačmáků... Kašpárek nezavře chlebárnu… dyť ty klucí tam nepasujou a nýčko si koledujou vo malér!

Skovajsovy hříčky se opět ujal stejný tým, jako před 10 lety (který mj. v r. 2006 vytvořil mnoha vavříny ověnčené „Tři mušketýry“). Hru upravil Pavel Vašíček a novými texty písní ji opatřila Blanka-Josephová-Luňáková. Režisérem je Tomáš Dvořák, výtvarníkem Ivan Nesveda (který opět navrhl a doplnil stávající sadu maňásků s řezbovanými hlavami     a vlastnoručně namaloval mnoho desítek metrů dlouhý dekorační pás) a hudbu složil Michal Vaniš.

 

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

Hodnocení
(9 hlasů)