KontaktNapište námFacebook češtinaEnglish

Obrázek
Jiří Barta - Anna Vášová

Na půdě aneb Kdo má dneska narozeniny

Kouzelný příběh ze zaprášené půdy, kde odložené hračky svedou nelítostný boj se Strážcem času, Divadelní přepis celovečerního animovaného filmu oceněného Českým lvem.

Režie J.Barta j. h.
Výprava J.Barta j. h.
Dramaturgie A.Vášová j.h.
Hudba M. Pavlíček j.h.
Hrají B. Josephová-Luňáková, L. Válková-Lupínková, B. Holý, R. Kroupar, P. Borovský, M. J. Hartmannová, M. Mrázková, M. „Sádlo“ Bartůšek
Délka představení 60 min.
Premiéra Česká premiéra
pondělí, 19 říjen 2015
od6 Inscenace je určena divákům
> 6 let

Téměř každý z nás má nějakou zkušenost s dětskou představivostí a fantazií: Stará kamna se snadno promění v parní lokomotivu, která za sebou táhne vagóny z kufrů a krabic. Bílé skříně mohou být zasněženými horskými masivy, ve kterých pramení dravé horské řeky z ložního prádla a vysoko nad nimi se vznášejí tlusté polštáře - bílé mraky.

Prostředí, kde si můžeme takto „hrát“, najdeme na mnoha místech – doma, v zahradě, na dvorku a nebo třeba i na půdě, která ještě často bývá naplněna vyřazeným nábytkem a různým harampádím. Půda, tajemné místo rodného domu, místo dětských vzpomínek, kde dávno odložené a zapomenuté „krámy“ odpočívají v zaprášených kufrech, bedničkách a krabicích, se stalo námětem k našemu napínavému, ale i humornému příběhu.

Podobně, jako ve stejnojmenném celovečerním animovaném filmu legendárního režiséra  a výtvarníka Jiřího Barty (1948), i v našem novém loutkovém představení odložené hračky svedou nelítostný boj, aby zachránily nejen unesenou kamarádku panenku Pomněnku, ale i svůj harmonický domov. A poznaly, jakou sílu má opravdové přátelství. Všechno začalo tím, že jedna malá pěkně zvídavá a podnikavá holčička objevila na půdě starou skříň plnou roztodivného haraburdí. V jednom regálu je improvizovaný pokojík s odloženými loutkami a hračkami, které tu kdysi dávno někdo náhle opustil. Panenka Pomněnka zrovna dává dort do trouby, medvídek Mucha spí v bačkoře a rytíř Krasoň v dřevěné krabici. A pak tam ještě je Školák – ten sedí u stolu a učí se...

Výtvarně originálně pojaté představení nabízí nejen dobrodružství a napětí, ale i spoustu legrace, vtipných okamžiků a gagů.  Náš příběh -  uzavřený ve skříni  na půdě - je plný kouzel      a překvapení. Možná, že i na vaší půdě stojí podobná skříň, zkuste ji otevřít.

Je pro nás ctí, že naši nabídku Jiří Barta nabídku přijal. Jistě jste viděli alespoň některý z jeho u nás i ve světě ve světě proslulých filmů: Projekt, Discjockey, Zaniklý svět rukavic, Balada o zeleném dřevu, Krysař, Poslední lup či Klub odložených. I film Na půdě přivezl řadu ocenění ze zahraničí: New York, Japonsko, Španělsko, Rumunsko, Maďarsko. U nás získal Českého lva za výtvarný počin, dvě ceny na Anifestu v Teplicích a cenu Kristiána na Febiofestu.
Významná je i jeho činnost pedagogická na pražské VŠUP a na plzeňské ZČU.

FOTO: Josef Ptáček

Stáhnout přílohy:

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

Hodnocení
(21 hlasů)